Glenorchy District Football Club - The Magpies

Notice is hereby given that the Annual General Meeting of the Glenorchy District Football Club will be held at the clubrooms, 1A Anfield Street Glenorchy, at 6.00 pm on Tuesday 8 December 2015.

BUSINESS

1. To confirm the minutes of the last Annual General Meeting held on the 18 December 2014

2. The adoption of the Financial Statements for the period ended 31st October 2015

3. Declaration of Office Bearers for the following positions:

(i) President

(ii) Secretary/Public Officer

(iii) Treasurer

(iv) Four (4) Directors

Nominations for the above positions must be in writing signed by two (2) financial members of the Association and accompanied by the written consent of the nominee.  Nomination forms are available from the Club Office and must be lodged with the Public Officer by 5.00pm Tuesday, 1 December 2015.

4. Appointment of Auditor for the ensuing year.

5. Adoption of amendments to the Club Constitution. A copy of which can be obtained either from the club website (click here to view) or office at 1A Anfield Street.

6. Announcement of Life Membership/s.

7. Announcement of Merit Certificate/s.

8. The consideration of any business presented in accordance with the Articles of the Club. 

9. Election of Patron.

Duncan Warburton
Public Officer

Seniors Award Winners

R.H. 'Banjo' Patterson Prepetual Trophy Best & Fairest & Roy Cazaly Medal
Jaye Bowden

Best & Fairest Runner Up
Brayden Webb

Best & Fairest Third Place
Daniel Joseph

Most Consistent
Jordon Arnold

Best Team Player
Jordon Arnold

Most Effective/Impact Player
Tom Cleary

Most Potential Player
Harrison Pearce

Best First Year Player
Sam Hall

Best in Finals
Sam Hall

Best Clubman
Daniel Muir

 

Development League Award Winners

Best & Fairest
John Geard

Best & Fairest Runner Up
Shaun Stewart

Most Consistent
Dylan Grant

Best Team Player
Brad Campbell

Most Effective/Impact Player
Ben Kamaric

Most Potential Player
Connor Salter

Best in Finals
Scott Bennetts

Coaches Award
Liam Grace

Under 18s Award Winners

Best & Fairest
Cooper Triffit

Best & Fairest Runner Up
Tyson Williams-Wheeler

Most Consistent
Tristan Goodsell

Best Team Player
Dylan West

Most Effective/Impact Player
Kobery Phillips

Most Potential Player
Harrison Gunther

Best in Finals
Josh Hills

Women Award Winners

Best & Fairest
Thomasa Corrie

Best & Fairest Runner Up
Alanah Kelly

Most Consistent
Dylan Grant

Best Team Player
Thomasa Corrie

Best First Year Player
Shaye Jenkins

Best in Finals
Nietta Lynch

Coaches Award
Tameka Wiggins

 

GDFC Breakfast with champions 2015

Trivia Night Tas2015

 

Naming Rights Sponsor

get real

 

Corporate Partners

network gaming logo

 

TattsBet Logo

 

Jumper Sponsors

    • cascade draught
    • 911 Bottleshop
    • warren ross 2015

  • lasersight
  • wis

 

Club Sponsors

  • eyewitness logo
  • coombes max
  • utas logo
  • nationalstorage
  • Vision Super Sign
  • wrest point
  • utas logo

 

Silver Sponsors

  • elise archer3
  • joshwillie
  • AndrewWright Logo

 

Club

Women

Junior

Happy Birthday

No player birthdays today

Seniors

Development

Under 18s

Women