Glenorchy District Football Club - The Magpies

State Awards

 

Best & Fairest    Lefroy Medal

Tasmanian State Team

  2015 - Brayden Webb *
  2009 - Shane Piuselli (tied)
  1986 - David Pearce
  1979 - Darryl Sutton
  1965 - Max McMahon (tied)

 

 

State - Old Awards

 

Best Intrastate Player    Weller Arnold Medal

  1967 - Ronald (Ron) Marney

 

 

League Awards

 

Best & Fairest    Alastair Lynch Medal

Originally known as the Tassie Medal and changed at the start of the 2014 season to the Alastair Lynch Medal.

  2016 - Jaye Bowden *
  2015 - Jaye Bowden *
  2012 - Jaye Bowden *

 

Leading Goalkicker    Peter Hudson Medal

The Hudson Medal is awarded to the Leading Goalkicker of the Tasmanian State League and has been awarded since the league began in 2009.

Before 2009 the award was called the TFL goal kicking award.

  2016 - Jaye Bowden *
  2015 - Jaye Bowden *
  2014 - Aaron Cornelius
  1989 - Shane Fell
  1979 - Peter Hudson
  1978 - Peter Hudson
  1976 - Peter Hudson
  1975 - Peter Hudson
  1974 - Frank Ogle
  1972 - Darryl Sutton
  1949 - Albert Park
  1946 - Alf Cook
  1933 - Dal Kenna
  1928 - H Smith

 

Player of the Year Award    RACT Insurance Award

  2016 - Jaye Bowden *
  2014 - Jaye Bowden *

 

Rising Star Award    Corporate Express Award

  2009 - Ryan Harwood

 

Rookie of the Year    Matthew Richardson Medal

The Matthew Richardson medal is award to the Tasmanian State League’s Rookie of the Year and has been awarded since the 2010 season.

  2015 - Jordon Arnold *

 

Team of the Year    

  2016 - Jordon Arnold *
  2016 - Jaye Bowden *
  2016 - Tom Cleary
  2016 - Daniel Joseph
  2016 - Rhys Mott *
  2016 - Ben Reynolds
  2015 - Jordon Arnold *
  2015 - Jaye Bowden *
  2015 - Tom Cleary
  2015 - Ben Reynolds
  2015 - Brayden Webb *
  2014 - Jaye Bowden *
  2014 - Aaron Cornelius
  2014 - Brayden Webb *
  2013 - Jaye Bowden *
  2012 - Jaye Bowden *
  2012 - Ben Reynolds
  2011 - Brayden Webb *
  2010 - Jaye Bowden *
  2010 - Nathan Matthews

 

 

Previous League Awards

 

Best & Fairest    William Leitch Medal

Best & Fairest Player – TANFL/TFL Statewide League.

The TFL 'Best & Fairest' award started in 1927 as the 'Wilson Bailey' medal until 1929. It then became the William Leitch medal from 1930 until 1934 and then became the George Watt medal from 1935 until 1939 and reverted back to William Leitch Medal from 1940. The George Watt medal became the TFL Seconds (Reserves) Best & Fairest' award.

  2008 - Shane Piuselli
  2006 - Jesse Crouch
  2005 - David Newett
  1999 - Ben Atkin (tied)
  1988 - Adrian Fletcher (tied)
  1980 - Gary Linton
  1979 - Peter Hudson
  1978 - Peter Hudson
  1975 - Trevor Sprigg
  1951 - Rex Garwood
  1934 - Eric Hanlon (tied)
  1933 - Eric Hanlon (tied)
  1929 - Allan Leitch
  1928 - George Cole
  1927 - Keith Roberts

 

Best Player in Grand Final    Horrie Gorringe Medal

Best Player in the SFL Premier League Grand Final

  2008 - Damien McIver
  2007 - Brad Curran

 

 

Club Awards

 

Best & Fairest    R. H. ‘Banjo’ Patterson Perpetual Trophy

Established in 1928. Winner presented with a replica of the ‘Banjo’ Patterson trophy.

From the founding year of the club 1919 to 1927 there was no ‘Best & Fairest’ award. There was only the ‘Best Player’ award.

Commencing in 1980, each year the winner is presented with the Roy Cazaly Medal, in lieu of club management not providing a replica of the “Banjo’ Patterson trophy since the late 1960’s.

  2016 - Jaye Bowden *
  2015 - Jaye Bowden *
  2014 - Jaye Bowden *
  2013 - Ben Reynolds
  2012 - Jaye Bowden *
  2011 - Brayden Webb *
  2010 - Jaye Bowden *
  2009 - Jonathon Bowring
  2008 - Ryan Keeley (tied)
  2008 - Damien McIver (tied)
  2008 - Matthew Smith (tied)
  2007 - David Kamaric
  2006 - David Kamaric
  2005 - David Newett
  2004 - David Kamaric
  2003 - Jonathon Bowring
  2002 - Brad Lang
  2001 - Jamie Kaye
  2000 - Ben Atkin (tied)
  2000 - Craig Carter (tied)
  1999 - Ben Atkin
  1998 - Ben Atkin
  1997 - Paul Hamilton (tied)
  1997 - David Newett (tied)
  1996 - Scott Jordan
  1995 - Matthew Mansfield
  1994 - Craig Carter
  1993 - Steven Cox
  1992 - Michael Styles
  1991 - Peter Barwick
  1990 - Michael Webster
  1989 - Michael Bowden
  1988 - Adrian Fletcher
  1987 - Michael Webster
  1986 - Roland Curley
  1985 - Robert (Robbie) Dykes
  1984 - Roland Curley
  1983 - John Klug
  1982 - Scott Lamont
  1981 - David Pridgeon
  1980 - John Moles
  1979 - Peter Hudson
  1978 - Peter Hudson
  1977 - Greg Thirgood
  1976 - Peter Hudson
  1975 - Gary Linton
  1974 - Brian Wilkinson
  1973 - Don Holland
  1972 - Kevin Baker
  1971 - Kevin Baker
  1970 - Stan Dac
  1969 - Max Hadley
  1968 - Kevin Baker
  1967 - Keith Roberts
  1966 - Ronald (Ron) Marney
  1965 - Ronald (Ron) Marney
  1964 - Max McMahon
  1963 - Ronald (Ron) Marney
  1962 - Don Cranfield (tied)
  1962 - Jim Manson (tied)
  1961 - Barry Strange
  1960 - Don Cranfield
  1959 - Max Griffiths
  1958 - Neil Conlan
  1957 - Neil Conlan
  1956 - Neil Conlan
  1955 - Neil Conlan
  1954 - Barry Strange
  1953 - Alan (Bob) Cranfield (tied)
  1953 - Brian McKendrick (tied)
  1952 - Alan (Bob) Cranfield
  1951 - William (Bill) Fox
  1950 - William (Bill) Fox
  1949 - William (Bill) Fox
  1948 - Royston (Roy) Witzerman
  1947 - Jack Rough
  1946 - Harold Loring
  1945 - Harold Loring
  1941 - Gary Barwick
  1940 - Basil McCormack
  1939 - Eric Hanlon
  1938 - Basil McCormack
  1937 - Basil McCormack
  1936 - Eric Hanlon
  1935 - Dick Woolhouse
  1934 - Eric Hanlon
  1933 - Eric Hanlon
  1932 - Chris Bennett
  1931 - Allan Leitch
  1930 - Allan Leitch
  1929 - Allan Leitch
  1928 - Eric Huxtable
  1923 - William (Bill) Mayman

 

Best & Fairest Runner Up    

  2016 - Jordan Hayden
  2015 - Brayden Webb *
  2014 - Brayden Webb *
  2013 - Jaye Bowden (tied) *
  2013 - Rhys Mott (tied) *
  2012 - Brayden Webb *
  2011 - Jaye Bowden *
  2010 - Simon Spencer
  2009 - Jaye Bowden *
  2008 - David Kamaric
  2007 - David Newett
  2006 - Brad Curran
  2005 - Brad Curran

 

Best & Fairest Third place    

  2016 - Rhys Mott *
  2015 - Daniel Joseph
  2014 - Aaron Cornelius

 

Best Clubman    Danny Ling Medal

The Danny Ling medal is awarded annually to a senior player who is judged to be the 'Best Clubman' for that season.

  2016 - Josh Arnold *
  2015 - Daniel Muir
  2014 - Luke Potter
  2013 - Matthew Rainbird
  2012 - Simon Spencer
  2011 - Matthew Hamilton
  2010 - Matthew Scotney
  2009 - Brad Curran
  2008 - Simon Spencer
  2007 - Shane Piuselli

 

Best First Year Player    Ian Carter Memorial Trophy

  2016 - Brodie Rowbottom *
  2015 - Sam Hall *
  2014 - Daniel Coppleman *
  2013 - Michael Paul
  2012 - Sam Bouwman
  2011 - Rhys Mott *
  2010 - Daniel Joseph
  2009 - Brayden Webb *
  2008 - Jake Cox
  2007 - Matthew Smith
  2006 - Heath Barwin
  2005 - Ryan Keeley

 

Best in Finals    

  2016 - Clinton French
  2015 - Sam Hall *
  2014 - Shane Piuselli
  2012 - Ben Brown
  2011 - Ben Reynolds
  2010 - Daniel Joseph
  2009 - Mark Corbett
  2008 - Jaye Bowden (tied) *
  2008 - Mark Corbett (tied)
  2007 - Brad Curran
  2006 - Brodie Moles
  2005 - Tim Green

 

Best Team Player    

  2016 - Josh Arnold *
  2015 - Jordon Arnold *
  2014 - Daniel Muir
  2013 - Matthew Rainbird
  2012 - Matthew Rainbird
  2011 - David Hunt
  2010 - Simon Spencer
  2009 - Jesse Crouch
  2008 - Jamie Kaye
  2007 - Ben Sweeney
  2006 - Damien McIver
  2005 - Brad Curran

 

Most Consistent    

  2016 - Jordan Hayden
  2015 - Jordon Arnold *
  2014 - Josh Arnold *
  2013 - Luke Potter
  2012 - Ben Brown
  2011 - Rhys Mott *
  2010 - Nathan Matthews
  2009 - Bryce O'Garey
  2008 - Sam Chivers
  2007 - Mark Corbett
  2006 - Jesse Crouch
  2005 - Jesse Crouch

 

Most Effective    GW Long Memorial

  2016 - Daniel Joseph
  2015 - Tom Cleary
  2014 - Rhys Mott *
  2013 - Zac Webster *
  2012 - Shaun Collis
  2011 - Nathan Matthews
  2010 - Brayden Webb *
  2009 - Shane Piuselli
  2008 - Shane Piuselli
  2007 - Shane Piuselli
  2006 - Brad McDonald
  2005 - David Kamaric

 

Most Improved    

  2014 - Joshua Fogarty
  2013 - Joshua Fogarty
  2012 - Josh Arnold *
  2011 - Matthew Dilger *
  2010 - Braden Barwick
  2009 - Ben Curley
  2008 - Nathan Matthews
  2007 - Sam Chivers
  2006 - David Hunt
  2005 - Simon Spencer

 

Most Potential    Trevor Sprigg Memorial

  2016 - Harrison Gunther *
  2015 - Harrison Pearce *
  2014 - Mitch Rainbird *
  2013 - Jordan Hayden
  2012 - Zac Webster *
  2011 - Josh Grant
  2010 - Jimmy Webster
  2009 - Marcus Parker
  2008 - Ryan Harwood
  2007 - Aaron Joseph
  2006 - Aaron Cornelius
  2005 - Blair Kean

 

* Current Player

 

Naming Rights Sponsor

get real

 

Corporate Partners

network gaming logo

 

TattsBet Logo

 

Jumper Sponsors

    • cascade draught
    • 911 Bottleshop
    • warren ross 2015

  • lasersight
  • wis

 

Club Sponsors

  • eyewitness logo
  • coombes max
  • utas logo
  • nationalstorage
  • Vision Super Sign
  • wrest point
  • utas logo

 

Silver Sponsors

  • elise archer3
  • joshwillie
  • AndrewWright Logo

 

Club

Women

Junior

Happy Birthday

No player birthdays today

Seniors

Development

Under 18s

Women