Support the Mighty Magpies this Sunday! 

Glenorchy vs Burnie

1st Semi Final, KGV 1pm

womenhuddle

2017 DILGER MATTHEWCongratulations to Matthew Dilger who achieved Life Membership of the Glenorchy Football Club with his 150th game. 

"Dilgs" made his debut in 2009 and is one of the most popular figures around KGV. A highly skilled footballer and talented cricketer, his application, leadership and courage typifies the Glenorchy spirit.

Fantastic effort Dilgs!

2017 BOWDEN JAYEThe Glenorchy District Football Club congratulates one of the greatest players to ever wear the black and white guernsey, Jaye Bowden, for playing his 200th game for the Club, becoming only the 18th New Town/Glenorchy player to reach this milestone.

Jaye 's 200th game - 2017 - Round 20 v Kingborough, Saturday. 19 August 2017 at Kingborough Twin Ovals.

Jaye's achievements are unsurpassed in Tasmanian football, and include:
Alastair Lynch Medal: 2012, 2015, 2016
Peter Hudson Medal: 2015, 2016
GDFC Best and Fairest: 2010, 2012, 2014, 2015, 2016
SFL Premierships: 2007, 2008
TSL Premiership: 2016
State Representative
GDFC Player Life Member

A humble, yet determined young man, Jaye inspires all with his loyalty, courage and skill, and is a credit to his parents, Mick and Jackie, his family, friends and the Glenorchy Football Club.

Best wishes and Congratulations Jaye from the Board, Members, Supporters, Staff, players and volunteers!

See the list of all our player games milestones.

2017 ARNOLD JOSH

The Glenorchy Football Club extends it's best wishes to Josh Arnold who will attain Life Membership for the club this week in his 150th game.

Josh made his debut in Round 1, 2009, and since then has cemented his place in the Senior side as a tough, reliable defender, popular with team-mates and supporters alike.

Josh's most memorable moment at the GDFC was the 2016 Premiership, playing alongside his brother, Jordon, and we hope to see the brothers run out in the black and white for many more years to come!

Fantastic effort Josh!

Click to view Josh's profile

grandfinal2016

Back row - James Webb / Matthew Dilger / Tim Butterworth / Jordan Hayden / Ben Reynolds / Cameron Duffy / Mitch Hills / Tom Cleary / Tyler Bowden / Mitch Rainbird / Daniel Muir / Daniel Joseph
Front row – Josh Arnold / Jordon Arnold / Rhys Mott / Liam Smith / Clinton French / Brayden Webb / Aaron Cornelius / Jaye Bowden / Caden Wilson / Matthew Joseph / Ben Kamaric

 

 

Sorry this list is not published

aaronAfter securing the TSL Senior Premiership in 2016 the Club is looking forward to the 2017 season with great anticipation.

The Club's loss of premiership players has been widely publicised and is not the preferred end to a Premiership season, however this situation has also paved the way for the clubs young talent to step into senior roles. The club has had some great inclusions this season in the playing group Zac Webster, Harry Parker, Dylan Grant and Josh Davie. Off the field we have added Nathan Foale as Senior Assistant and Jamie Ling as Development League Coach. The club is very proud of these appointments and welcome both former players back to the Black & White.

Registration Day is to be on 20th February at KGV starting at 5.30pm to 7.00pm at KGV.

This is for all players (Auskick to Under 18) or alternatively you can register online now at:
membership.sportstg.com

GLENORCHY 2016 TSL PREMIERS

Glenorchy 9.6.60 defeated North Launceston 5.10.40

premiers2016

A fantastic photo of our GDFC Players and Officials who were all selected to represent Tasmania in Western Australia last weekend.

2016 statereps
Pictured (L-R) Dennis Bird (Tas Head Trainer), Sammy Yee (Tas Fitness Coach), Ben Reynolds (Tas Captain), Tom Cleary, Jordan Hayden, Mitch Rainbird, Jordan Arnold, Rhys Mott and Aaron Cornelius (Tas Assistant/Forward Coach).

Congratulations to all, you did your State and Club proud!

 

get real ROCKWALL Logo ST ALBI Logo Da Angelo


Round.1 versus Lauderdale @ Lauderdale

  • ROCKWALL VOUCHER - Simon Spencer
  • ST. ALBI VOUCHER - James Webb
  • DA ANGELO’S VOUCHER - Liam Smith

Round.2 versus Clarence @ KGV

  • GETREAL VOUCHER - Connor Salter
  • ROCKWALL VOUCHER - Harrison Gunther
  • ST. ALBI VOUCHER - James Webb
  • DA ANGELO’S VOUCHER - Aaron Brennan

Round.3 versus Launceston @ KGV

  • GETREAL VOUCHER - Mitch Rainbird
  • ROCKWALL VOUCHER - Ryan Bank-Smith
  • ST. ALBI VOUCHER - Matthew Dilger
  • DA ANGELO’S VOUCHER - Luke Webb

Round.4 versus Prospect @ KGV

  • GETREAL VOUCHER - Luke Webb
  • ROCKWALL VOUCHER - Matthew Joseph
  • ST. ALBI VOUCHER - Shayne Moles
  • DA ANGELO’S VOUCHER - Alex Blair

Round.5 versus Tigers @ Twin Ovals

  • ROCKWALL VOCUHER - Trad Duggan
  • ST. ALBI VOUCHER - Michael Badcock
  • DA ANGELO’S VOUCHER - Brodie Rowbottom

Round.6 versus Hobart City @ KGV

  • GETREAL VOUCHER - John Geard
  • ROCKWALL VOUCHER - Josh Hills
  • ST. ALBI VOUCHER - Trad Duggan
  • DA ANGELO’S VOUCHER - Riley Gunther

Round.7 versus Launceston @ Windsor Park

  • ROCKWALL VOUCHER - John Geard
  • ST. ALBI VOUCHER - Will Atkin
  • DA ANGELO’S VOUCHER - Matthew Joseph

Round. 8 versus North Launceston @ KGV

  • GETREAL VOUCHER - Paul Allison
  • ROCKWALL VOUCHER - Daniel Coppleman
  • ST. ALBI VOUCHER - Shayne Moles
  • DA ANGELO’S VOUCHER - Ryan Bank-Smith

PLEASE SUPPORT THOSE WHO SUPPORT US

Tasmanian LogoCongratulations to the following players who have been chosen in the initial squad to represent Tasmania in Western Australia on the 11th of June – Brayden Webb, Rhys Mott, Ben Reynolds, Daniel Joseph, Jordan Arnold, Jordan Hayden, Cameron Duffy, Tom Cleary and Mitch Rainbird. A notable absentee is the reigning Alastair Lynch Medalist (TSL Best and Fairest) – Jaye Bowden who is unavailable. Off-field our Senior Coach Aaron Cornelius is one of the Assistant Coaches and also travelling with the Tasmanian team will be our very own Strength and Conditioning Coach Sam Yee. Best wishes in your pursuit to wear the “Map”.

under16flagpresentation2016

Yesterday at KGV the successful GDJFC U/16 team was presented the 2015 Premiership STJFL flag at KGV. GDFC and the Junior Club congratulate the boys and look forward to watching the players and team develop in 2016.

Please be  advised that due to a request from the Launceston Football Club and as approved by AFL Tas the game times for this week are as follows:

UNDER 18‘S to commence at 9.30am

DEVELOPMENT LEAGUE to commence at 11.30am

TSL SENIOR MATCH to commence at 2.00pm

Development League Best & Fairest

1. John Geard

2. Shaun Stewart

3. Scott Bennetts

 

Under 18s Best & Fairest

1. Cooper Triffit

2. Tyson Williams-Wheeler

3. Tristian Goodsell

 

Women Best & Fairest

1. Thomasa Corrie

2. Alanah Kelly

3. Gemma Allan

 

Seniors

2015 Grand Final

At Blundstone Stadium – Sat, 19th September – 2:30pm

North Launceston         13.13.91
Glenorchy                      11.13.79

GOALS
North Launceston: B. Cox-Goodyer 4, J. Holland 3, A. O’Sign 3, J. Pearce, Z. Burt, W. McBride
Glenorchy: J. Bowden 4, M. Rainbird 2, S. Piuselli 2, D. Muir 2, L. Smith

BEST
North Launceston: J. Holland, C. Nankervis, B. Cox-Goodyer, G. Mohr, E. Petterwood, A. Lee
Glenorchy: J. Bowden, M. Dilger, S. Hall, C. Brown, D. Muir, B. Webb

Darrel Baldock Medalist (Best on Ground) – Josh Holland (North Launceston)

Development League

2015 Grand Final

At Blundstone Stadium – Sat, 19th September – 11:30am

Clarence                  15.17.107
Glenorchy                11.6.72

GOALS
Clarence: M. Blackburn 4, A. Grace 2, B. Hay 2, L. Murfitt-Cowen 2, M. Swan, O. Di Venuto, K. Wylie, R. Bones
Glenorchy: S. Bennetts 3, L. Webb 2, J. Crossin 2, B. Quinn, J. Geard, J. Webb, K. Styles

BEST
Clarence: B. Hay, J. Wylie, J. Harper, C. Leek, N. Douglas, M. Blackburn
Glenorchy: S. Bennetts, M. Badcock, K. Styles, J. Crossin, C. Salter, D. Clark

 

Seniors - Grand Final

Glenorchy vs North Launceston

Saturday 19 September 2:30pm
Blundstone Arena

Development League - Grand Final

Glenorchy vs Clarence

Saturday 19 September 11:20am
Blundstone Arena

Seniors

At Blundstone Arena – Sat, 5th September – 2:00pm

Glenorchy              13.16.94
Burnie                     8.4.52

GOALS
Glenorchy: D. Muir 4, M. Rainbird 3, T. Bowden 2, J. Arnold 2, S. Piuselli, J. Hayden
Burnie: A. Lee 3, R. Grenville, C. McDonald, N. McKenna, J. Dowling, S. Newson

BEST
Glenorchy: S. Hall, C. Brown, J. Arnold, M. Dilger, D. Muir, D. Joseph
Burnie: C. Proctor, H. Walters, N. Walters, D. Banham, K. Munday, N. McKenna

Development League

At Blundstone Arena – Sun, 5th September – 11:30am

Clarence                 15.7.97
Glenorchy              5.13.43

GOALS
Clarence: M. Haydon 3, M. Blackburn 2, R. Bones 2, C. Alcorso 2, L. Adams, O. Di Venuto, A. Silver, A. Grace, J. Holmes, N. Douglas
Glenorchy: J. Geard 3, A. Grubb, C. Duffy

BEST
Clarence: J. Wylie, J. Harper, O. Di Venuto, K. Bailey, C. Leek, A. Jones
Glenorchy: C. Duffy, J. Geard, D. Clark, B. Quinn, M. Badcock, J. Crossin

 

From the TSL website

tsl 2015 rookie

Glenorchy Football Club utility, Jordon Arnold, has won the Matthew Richardson Medal in his first full season in the Southern Cross Tasmanian State League, having played all 18 games in the home and away season.

Awarded to the Rookie of the Year, players eligible for the Matthew Richardson Medal must be under 23 years of age, have played less than 20 games at the commencement of the season, and in no more than two years of senior football.

Jordon (aged 19) commenced his football with Claremont Junior Football Club before making the transition to the Glenorchy Junior Football Club in under 15’s, in 2014 Jordon made his senior State League debut playing 13 games during the course of the season whilst also being a member of the State U18 Academy program.

Jordon’s playing achievements prior to his foray in the TSL indicate that Jordon had the attributes to be capable of playing at the TSL level.

– U12 Best & Fairest, Claremont Junior Football Club
– U13 Best & Fairest Runner Up, Claremont Junior Football Club
– U14 Best & Fairest, Claremont Junior Football Club
– U15 Best & Fairest, Glenorchy Junior Football Club
– Under 16 State Academy
– Under 18 State Academy

Glenorchy District Football Club, Head Coach Aaron Cornelius said” Jordon has had a very consistent year for the club; he has played a variety of positions and taken some big game day tasks with a great attitude”.

“Jordon’s team first mentality has pushed him up in the eyes of his team mates and has gained great respect from them as they know he will play his role on game day every week, his application to a consistent training ethic and hard work on and off the field has raised his game to another level”.

“Jordon is very easy to coach through always wanting to better himself and the team; this is a fantastic recognition for all the hard work he has put into developing his game”.

Tasmanian State League General Manager, Shaun Young, congratulated Arnold on winning the award that recognises one of Tasmania’s greatest footballers, former Richmond star Matthew Richardson.

“The Matthew Richardson Medal is named after one of Tasmania’s modern day greats, and it is great recognition for Jordon to receive the medal in his first full year in the State League, Jordon’s achievement demonstrates to those players that have the attributes and desire to play at the highest possible level in the state of what can be achieved if they have the commitment and work ethic to improve and take their game to the next level” Young said.

Seniors

GLENORCHY (1st) v BURNIE (2nd)

KGV Oval

Glenorchy              19.13.127
Burnie                      8.5.53

GOALS
Glenorchy: D. Muir 5, J. Bowden 4, H. Pearce 2, D. Joseph, J. Arnold, T. Bowden, B. Webb, B. Kamaric, R. Mott, T. Duggan, L. Smith
Burnie: H. Walters 3, C. McDonald 2, T. Morrison, S. Newson, N. Walters

BEST
Glenorchy: B. Reynolds, J. Bowden, H. Pearce, J. Arnold, B. Webb, R. Mott
Burnie: H. Walters, C. McDonald, N. McKenna, K. Munday, N. Walters, D. Smith

Development League

GLENORCHY v NORTH LAUNCESTON

KGV Oval

Glenorchy                              17.5.107
North Launceston                4.8.32

GOALS
Glenorchy: J. Crossin 6, M. Rainbird 2, A. Grubb 2, M. Joseph, K. Styles, M. Badcock, B. Campbell, S. Bennetts, A. Burgess, J. Geard
North Launceston: B. Elmer 2, C. Taylor, W. Loone

BEST
Glenorchy: B. Campbell, M. Rainbird, J. Crossin, C. Duffy, M. Badcock, C. Salter
North Launceston: B. Mullins, A. Richter-Salter, W. Loone, W. Fisher, J. Lovegrove, M. Parker

rsea banner